Ochutnejte lahodný a zdravý badyánový sirup. Návod najdete tady.
Ke konci srpna se letní čas chýlí ke konci, ale přesto stále na zahradě nacházíme spoustu rozkvetlých bylinek. Často se stává, že v případě teplých dní i nocí budou bujně růst až do podzimu. A toho můžeme my bylinkáři využít a radovat se nejen z jejich vůně, krásy, ale i léčivých účinků. Pojďte si vyrobit masku na vlasy z čerstvých bylinek. A tím i trochu zpomalit a naladit se na hlas svého srdce…
Mydlice, lichořeřišnice, řebříček, lnice, truskavec, kopřiva, brutnák, kakost, bukvice, komonice, kyprej, mateřídouška, krvavec, sléz, pelyněk, řepík, světlík, čekanka,… to jsou jen některé z bylinek, které potkávám na loukách, u lesů a na zahradě v pozdním létě. Každá z nich má svou unikátní energii. Každá je něčím výjimečná stejně tak, jako my lidé.
Některá z uvedených je nám bližší, jinou třeba zatím ještě neznáme nebo nepoužíváme. Postupně se s bylinkami seznamujeme a máme možnost se o nich dozvědět více a propojit se s jejich hojivou silou. Přečtěte si, které používám na bylinkovou masku:
Kopřivu si na zahradě opravdu hýčkám. Je to taková moje oblíbená zahradní bylinka. Pozemek, který se stal mou zahradou, doslova okupovala. Bylo mi jasné, že kopřiva se stane hlavní bylinkou pro mé tvoření. Ať už jsou to tinktury z kořene (vyrábím je na jaře nebo na podzim), jarní nápoje z mladých listů, jídla, kopřivový životabudič ze semínek nebo bylinková maska.
Pokud rostlinu přijmeme ve svém srdci, přestane nám dávat smysl s ní bojovat a hubit ji. Tehdy pochopíme, že nám přišla pomoci.
Zrovna tak je mou oblíbenkyní i zářivě kvetoucí lichořeřišnice. Její nádherné květy zaplavují zahradu všemi různými barvami po celé léto až do zámrazu. Z listů, květů i semen připravuji nejčastěji saláty, pomazánky, tinkturu, pesto. Nebo si ráda dám pár lístků jen tak na zahradě a přirozeně podpořím obranyschopnost…
Sléz pěstuji už několik let. Začíná kvést počátkem léta a kvete až do začátku podzimu. V teplých slunečných dnech jsou květy obsypány včelami, které ho milují. Na jaře vídám další vyrůstající sazeničky – dobře se množí, ale nemá moc rád přesazování. Sléz používám především na ozdobu zeleninových salátů, bylinkové maceráty, někdy do bylinných směsí. Čerstvé květy také přidávám do pleťových vod a masek.
Voňavý řebříček se mi jednou v létě objevil na zahradě. Ráda jsem tuto ženskou bylinku uvítala a mé srdce se zaradovalo. Mám ráda jeho vůni, energii, kterou vyzařuje, ale i zajímavou chuť. Míchám ho do sušených bylinkových směsí, vyrábím z něj kořenící směs i bylinkové pleťové vody a masky na vlasy.
Masku na vlasy z bylinek připravuji nejčastěji z výše uvedených bylinek. Kopřiva je téměř vždy tou bylinkou, která v masce převládá. Ostatní přidávám jako doplňující. Můžete si vyzkoušet svůj vlastní způsob.
Bylinková maska pečuje o vlasovou pokožku. Kopřiva zlepšuje kvalitu vlasů a podporuje jejich růst. Růst vlasů podpoříte užíváním břízy (list), ale také šťávami ze zeleniny a bylin.
Pokud vám vlasy vytrvale vypadávají po prodělání nějaké nemoci, počítejte s tím, že organismus někdy potřebuje delší čas. Naše tělo má však obrovskou schopnost regenerace. Dopřejte si péči.
Jak připravit bylinkovou masku na vlasy:
Do masky je vhodný třeba měsíčkový nebo řebříčkový olej – použijte takový, který je váš oblíbený. Jablečný ocet přidaný do masky navíc přirozeně podporuje zdravé pH pokožky a dokáže předcházet tvorbě lupů.
Hotovou bylinkovou masku nanesu na mírně navlhčené vlasy a jemně přitom promasíruji vlasovou pokožku. Zabalím a nechávám působit 20-30 minut. Mezitím si dopřeji čas na relaxaci. Potom masku smyji a vlasy nechám uschnout.
Péčí o sebe samé podporujeme sebelásku
Přeji vám hezké babí léto plné bylinkových vůní a příjemného tvoření.