Ochutnejte lahodný a zdravý badyánový sirup. Návod najdete tady.
O své zuby a dásně pečujte nejlépe bez zbytečné chemie. A jak? Vyrobte si zubní olej, pastu, vodu (kloktadlo). Poslouží vám k tomu voňavé bylinky a éterické oleje. V článku najdete recepty jak na to.
Možná už jste slyšeli názor odborníků, že až tolik nezáleží na tom čím si zuby čistíte, ale jak dlouho a jakou technikou (tzv. primitivní národy si zuby čistí pouze různými dřívky bez pasty a zuby mají obvykle krásně bílé a zdravé…). A tak se snadno stane, že je nám jedno, čím si zuby nakonec vyčistíme… Doma nám dojde zubní pasta, v obchodě sáhneme po nějaké, na kterou jsme zvyklí a máme vyřešeno.
Tuším, že řadu lidí ani nenapadne, co všechno zubní pasty vlastně obsahují, a proč bychom se o jejich složení měli zajímat. Ano, měli bychom. Pasty a ústní vody se skrze sliznici ihned vstřebávají do organismu a mohou působit zdravotní potíže. Proto je důležité vědět, co náš výrobek obsahuje. Jednotlivé ingredience, které se do zubních past přidávají jsou přitom často rizikové chemické látky.
Tyto látky bývají označené jako nejrůznější barviva, zahušťovadla, ochucovadla. Dále jsou to konzervanty, umělá sladidla (např. aspartam) a další. A právě ty mají negativní účinky na naše zdraví. Bohužel je výrobci přidávají i do dětských zubních past.
To, co bychom nemohli sníst, by se nemělo dostat ani do úst
Když si dáte práci, budete číst složení a zkoumat, co jednotlivé přísady způsobují, dojdete pravděpodobně k závěru, že byste si do úst nedali žádnou pastu koupenou v drogerii. Proto s vámi sdílím tento článek, abyste si mohli vyrobit zdravou bylinkovou alternativu zubních past.
Nejčastěji si zuby čistím zubním olejem s éterickými oleji nebo bylinkami ze zahrádky. Používám zubní pastu, kterou si vyrobím nebo pořídím v prodejně zdravé výživy. A které bylinky dobře ošetřují dásně a celkově hojí dutinu ústní? Jsou to třeba:
rozmarýna, šalvěj, tymián, řepík, máta, hřebíček, levandule.
Při potížích si připravte nálev na kloktání a zubní olej na jemné ošetření dásní. Nálev hojí drobná poranění, afty, záněty a pomáhá při paradontóze. Na nálev použijte nejlépe jednu až tři bylinky.
Příprava nálevu na kloktání:
Zubní oleje jsou vynikající nejen na čištění zubů, ale i na ošetření dásní. Velmi dobře nahradí pasty, ústní vody a neobsahují nežádoucí chemikálie. Zubními oleji kloktejte (nebo převalujte v ústech) několik minut ráno i večer, pokud máte potíže s dásněmi – parodontóza. Existují dva způsoby, jak zubní olej vyrobíte. Ukážu vám obě varianty.
Pokud se zabýváte aromaterapií a máte rádi vůně, tak budete mít nejspíš po ruce i vhodný éterický olej. Případně si éterické oleje pořiďte třeba od těchto dodavatelů: Nobilis, Oshadhi, Atok, Karel Hadek, Ellinor, Eone.
Éterické oleje, které pomáhají hojit dutinu ústní: hřebíček, šalvěj, rozmarýna, tymián, máta peprná, saturejka.
Výroba zubního oleje s éterickými oleji:
Tato směs krásně voní, pomáhá udržovat zdravé dásně a zuby a působí desinfekčně. Používejte ji na vyplachování úst, kloktání a čištění zubů. Ideální je jednosvazkový kartáček, kterým dobře ošetříte jednotlivé zuby.
Bylinky, které pěstujete na zahrádce se většinou také hodí na výrobu zubního oleje. Je to třeba máta peprná, šalvěj, tymián, rozmarýna, levandule, řepík,..
Výroba zubního oleje z bylinek ze zahrádky:
Směs pro výrobu zubního oleje, kterou ráda používám: levandule, řepík, máta, šalvěj. Vyrobte si svou vlastní směs. Nechte se vést svou intuicí.
Víte, že si svou zubní pastu na zuby můžete doma vyrobit? Nebude to sice taková pasta, jakou koupíte v kdejaké drogerii, ale zato budete mít jistotu a určitě i dobrý pocit, že si nepoškozujete zdraví.
Ale i tady bych vás chtěla upozornit na možná rizika. První domácí pastu jsem vyrobila zhruba před více než 15 lety. Za tu dobu byla příležitost vyzkoušet klady i zápory některých přísad. Právě proto upřednostňuji jednoduchost a bylinky, které si sama vypěstuji na zahradě.
Na výrobu je většinou kvůli bělícímu účinku doporučovaná jedlá soda, ale ta má abrazivní účinky na zubní sklovinu a také při dlouhodobém používání dráždí dásně. Určitě nebude vyhovovat těm z vás, kteří mají citlivé dásně. Sama ji do zubní pasty nepřidávám. Dále se doporučuje prášek z kurkumy, skořice, sůl, lístky stévie, někdy i jíl… Obvykle pastu připravuji bez všech jmenovaných přísad, ale pokud vás to láká, vyrobte si pastu i s nimi (sůl a jíl bych opět nedoporučovala). Teď je velkým hitem přidávat do domácích zubních past tzv. xylitol – březový cukr. Jestli chcete mít zubní pastu nasládlou, použijte ho. (Pořídíte ho také v prodejnách zdravé výživy).
Jednoduchá zubní pasta na zuby:
Všechny přísady promíchejte a hotovou zubní pastu dejte třeba do skleněné dózy. Používáním zjistíte, kolik pasty vám na vyčištění zubů bude stačit. Tato pasta je vhodná a bezpečná i pro malé děti a rozhodně jim nebude škodit, jako ty komerčně vyráběné.
A ještě k těm dřívkům, které používají primitivní národy, jak jsem zmínila výše. Pokud si chcete čistit zuby bez oleje a bez pasty, můžete použít i tuto variantu. Pořiďte si přírodní zubní kartáček.
Tím, že se zamyslíte nad svou zubní pastou, změníte svůj návyk a začnete si vyrábět voňavé bylinkové přípravky, pomůžete svému zdraví a přírodě. Moc vám v tom fandím a uvidíte, že se bez té klasické zubní pasty s nejasným chemickým koktejlem za čas obejdete. Děkuji, že vám na tom záleží. Sdílejte článek a inspirujte třeba své známé, které téma zdraví zajímá. Jestli se chcete podělit, jakou vy používáte alternativu zubních past, napište mi do komentářů.
Pro inspiraci vám přikládám odkaz na článek s podobnou tématikou o bylinkách a ekologii. Článek si přečtěte kliknutím SEM.
Pečujte o své zuby, dásně, pečujte o sebe.