Ochutnejte lahodný a zdravý badyánový sirup. Návod najdete tady.

Jedlé plody buků

Buk je statný a léčivý strom. Usedněte v jeho blízkosti a spojte se s léčivou energií tohoto stromu. Skrze své smysly ucítíte napojení na tichou, ale přitom silnou kvalitu, které v sobě stromy mají.

Od jara až do zimy vídáme, jak se příroda, stromy a rostliny proměňují v závislosti na roční době. Žasnu nad dokonalostí tohoto přirozeného koloběhu života, stejně tak mě nepřestává udivovat fakt, že z malého semínka vyroste nádherný mohutný strom.

Listy buků oděny do podzimního hávu

Jarní síla pupenů a mladých výhonků

Gemmoterapie

Už v brzkém jaru při procházce lesem uvidíte na stromech pupeny, které jsou známé svými léčivými účinky. Sbírají se na přípravu tinktury. Tento způsob se nazývá gemmoterapie. Pupeny stromů, keřů a léčivých rostlin v sobě obsahují látky důležité pro růst celé rostliny a významně se tak podílejí na podpoře řady ozdravných procesů v těle. Pokud si však také nechcete vyrábět tinkturu z pupenů, ale pupeny užívat, prozradím vám jak na to v kurzu Jedlé bylinky.

Jedlé jarní výhonky

Později můžete vidět malé výhonky. Těmi je v některých letech jarní les doslova posetý. Pravděpodobně vás zaujmou svěží zelenou barvou na sotva probouzející se zemi hustě pokryté tlejícími listy.

Většinou si jich nasbírám malou hrst a přidám do salátu. Nijak je tepelně neupravuji a ráda si je dopřeju i syrové jen tak přímo na procházce lesem. Dobře chutnají třeba v mrkvovém salátu, ale dají se vyzkoušet i všemožné další kombinace zeleninových salátů.

Jedlé listy buků

V neposlední řadě se dají jíst i mladé čerstvě rozvinuté listy buků. Na počátku růstu chutnají sladce trávově. V pozdějším stadiu jsou sice také jedlé, ale listy už bývají znatelně tužší.

Mladé jarní výhonky v lese a v mrkvovém salátu

Jedlé plody buků

Když léto dospěje ke svému konci, začnou opadávat bukvice, bývá to obvykle v září a říjnu. Ještě předtím než začnou opadávat listy buků, opadávají jeho plody. Pod stromy jich v podzimním čase najdete docela hojně, ale jen některé se dají jíst – někdy nás totiž už jiní drobní tvorové předběhli a pochutnali si. Poznáte to tak, že je v tvrdé slupce malá dírka.

Plody buků mají příjemnou oříškovou chuť. Obsahují oleje, třísloviny, vitaminy, minerální látky. V dřívějších dobách se z bukvic připravovala náhražka kávy a také se pomleté přidávaly k mouce, aby byla výživnější. Dnes máme ve stravě obvykle přebytek tuků.

Bukvice není potřeba jíst velkém množství, ostatně stejně tak jako je to s mladými výhonky buků, ale i dalšími rostlinami. V mnohých článcích o bylinkách nabádám k tomu, že toho dobrého si máme dopřát po málu.

Určitá skromnost vyjadřuje i naši úctu k přírodě a jejím darům. Koneckonců všechny ty dary přírody nejsou jen pro nás, ale i pro zvěř a zachování dalšího života – rozmnožení rostlinného druhu.

Spadané bukvice v krásném bukovém lese

Plody buků jsou chráněné poměrně tvrdou slupkou. Abyste se propracovali k malým bukvicím uvnitř, je zapotřebí narušit jednu ze stran obalu a plod vyloupnout.

Na fotce vidíte nasbírané plody buků

Když plod zbavíte slupky, vyloupne se malý oříšek. Při ochutnání zjistíte, že má opravdu chuť podobnou lískovému oříšku. Je tedy do jisté míry lahodný, ale pocítíte i trpkost. Obsahuje kromě olejů i zmíněné třísloviny. Ty na jazyku vyvolávají pocit svíravosti.

Nedoporučuji je jíst zasyrova neuváženě ve velkém množství, ale můžete vyzkoušet i tepelnou úpravu – dají se pomlít a opražit na přípravu nepravé kávy. Pomleté se mohou přidávat do pokrmů – třísloviny v malém množství podporují trávení.

Vyloupané bukvice, vpravo na fotce vyloupaná a nevyloupaná

Dopřejte si procházky s vůní podzimu, spadaného listí. Dovolte si přijmout koloběh života, uctít dary, které nám příroda přináší. A třeba ochutnejte pár bukvic, které cestou v lese nasbíráte.

Nepravá káva z darů podzimu

Jestli vás zaujalo, že se bukvice dají použít na přípravu kávy, přečtěte si článek o té z pampeliškových kořenů. Postup přípravy je stejný. Recept najdete kliknutím sem.

Poselství podzimu

Padající listí, dozrávající plody a vůně podzimního lesa v sobě nesou poselství hojnosti, sklizně, ale také odevzdání. Před koncem roku tak máme příležitost k úklidu ve své duši i ve svém prostředí.

Někdy se uvnitř naší duše rozhostí bolest, že něco končí, protože podzim je předzvěstí konce roku. Naše pravé já je však moudré a vede nás k poznání, růstu a přijetí.

Překrásný pohled na bukové stromy

Linda

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady