Cukr našemu tělu neprospívá. Ukážu vám, jak z jarních bylinek vyrobit sirup bez cukru tady.

Obklad z listů bezu černého

Brzy na jaře se začíná probouzet mnoho léčivých bylinek, které nám mohou po celý rok pomáhat. Obvykle je sušíme do zásoby na přípravu nálevu (čaje), z některých vyrábíme léčivé masti, oleje nebo sirupy, ale mnoho z nich se dá použít zevně ve formě obkladu. Jak takový obklad správně připravit se dočtete v tomto článku.

Bez černý

Bez černý je zřejmě tou nejznámější a nejužívanější léčivkou vůbec. Nejčastěji sušíme voňavá květenství na zimu do čajových směsí a užíváme je na podzim nebo v zimě, kdy nám pomáhají při bronchitidách, zahlenění, kašli a virózách.

Ledviny a celý močový systém skvěle podpoří bezový macerát z čerstvých bezových květů. Několik květenství zalijte čistou vodou, nechejte cca půl hodiny macerovat a popíjejte. Do macerátu můžete přidat i citron a med.

O bezu černém jsem už napsala jeden samostatný článek. Je v něm popsáno mnoho receptů, jak naložit s bezovými květy i listy.

Článek si přečtěte kliknutím sem.

Ucho Jidášovo

Pro zajímavost přidávám informaci o houbě, která vyrůstá na bezových keřích. Říká se jí ucho Jidášovo, ale známá je i pod označením boltcovitka bezová, lat. Auricularia auricula-judae. Můžete ji najít celoročně, ale vyskytuje se spíše na vlhčích stanovištích – potok, rybník. Najdete ji také po vydatnějších deštích.

Některé houby, které vyrůstají na dřevě stromů (odumírajících větvích nebo pařezích listnatých stromů), mají léčivé účinky. Používají se jako podpůrná léčba při nádorovém onemocnění, zvyšují obranyschopnost těla, mají čistící účinky na trávicí systém.

Pro zpestření jídelníčku můžete boltcovitku přidat do salátu (třeba k mrkvi a zelí), polévek, zeleninových jídel, ale je vhodná také na přípravu odvaru nebo se dá užívat ve formě prášku.

Listy bezu černého

Listy můžete sbírat už v brzkém jaru, když začnou vyrůstat na keřích. Je to zhruba od konce března až začátkem dubna. Z listů můžete připravit odvar a užívat ho vnitřně. Listy povařte 10 až 20 minut a po scezení popíjejte příjemně teplý. Odvar podpoří činnost ledvin, dá se použít při otocích nohou, bolestech kloubů nebo v případě únavy a rekonvalescence po nemoci.

Odvar můžete použít i zevně jako obklad při bércových vředech, hemoroidech, popáleninách či jiných kožních poraněních. V odvaru namočte gázu, přiložte ji na postižené místo a nechejte alespoň hodinu působit. Poté obklad vyměňte a použijte několikrát za den do zhojení pokožky.

Jak podpořit své zdraví léčivými bylinkami?

V případě, že vás bolí klouby, máte otoky nohou, trpíte na autoimunitní onemocnění, ekzémy, nedostatečné trávení, nadměrně vám vypadávají vlasy nebo máte-li dlouhodobé zdravotní potíže, pak většinou jedna nebo dvě bylinky, které se rozhodnete užívat (ať už zevně nebo vnitřně), nepomohou. Je potřeba svému tělu pomoci i jinak.

Denně se mě lidé ptají, jak se mají uzdravit ze svých nemocí. V e-mailech, které mi píšou popisují méně vážné i vážné zdravotní potíže, se kterými se potýkají. Z tohoto důvodu jsem pro všechny, kteří chtějí udělat změnu a pomoci svému tělu prostřednictvím (nejen) bylinek sestavila návod.

Udělejte také první krok a pusťte se do toho kliknutím sem.

Hojivá pomoc z přírody

Venku v přírodě nás může potkat poštípání hmyzem nebo jiné drobné poranění pokožky. V takových případech můžeme využít sílu planých bylinek, aniž bychom potřebovali něco dalšího. Stačí, když v dlaních rozemneme jeden nebo dva bezové listy (případně jiné hojivé bylinky – třeba jitrocel) a přiložíme na bolestivé místo. Ještě lepší je, když listy rozkoušeme v ústech a uvolníme tak více léčivých látek, které budou působit skrze poraněnou pokožku.

Moji zkušenost s použitím takového obkladu si přečtěte tady.

Jak připravit bezový obklad

Obklad můžete připravit z odvaru bezových listů (jak už jsme si řekli výše) nebo z listů vytvořte kašičku a tu přiložíte na požadované místo. Na obklad vám postačí jedna nebo dvě hrsti čerstvých bezových listů.

Bezové listy můžete, ale také nemusíte omývat. Osobně listy neumývám. Listy nejprve nakrájejte a rozmixujte s vodou (cca 1 až 2 dcl), přebytečnou vodu přeceďte nebo vymačkejte, rozprostřete na gázu a přiložte na místo, kde potřebujete hojivé působení. Nechte působit asi hodinu a opakujte několikrát do týdne podle potřeby.

Druhá varianta: Čerstvé listy bezu nakrájejte na malé kousky, přidejte trochu vody (pokud vám listy připadají příliš suché) a přiložte jako obklad.

Na závěr dodám, že tento kašovitý obklad jsem v minulosti úspěšně použila i na tvořící se modřiny na noze. Byla jsem velmi mile překvapená, jak rychle otok splaskl a po modřině brzy nebylo ani památky. Věřím, že v případě potřeby pomůže i vám.

Ať jsou vaše dny plné slunce a radosti z užívání voňavých bylinek.

Linda

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady