Ochutnejte lahodný a zdravý badyánový sirup. Návod najdete tady.
Letní období nás zve ke sběru bylin, toulání se po voňavých loukách, přípravě mastí, olejů, nálevů, směsí a spoustu dalšího. Zásobujeme se na zimní období. Užíváme si propojení s letní energií růstu a sytíme svou duši sluncem, deštěm a vůní bylinek. Otevřete se hlubšímu propojení s bylinami a lahodné chuti léta…
Níže je macerát z květů akátu. Sladce omamná chuť počínajícího léta
Z planých, ale i pěstovaných bylinek můžeme připravit mnoho dobrého. Bylinky většinou sbíráme za účelem uchování jejich léčivých účinků na dobu, kdy nerostou a nekvetou.
Můžeme je použít ihned nebo je naložíme na výrobu oleje, masti,… Připravíme z nich nálev, odvar nebo macerát za studena.
Už tím, že se bylinek při sběru dotýkáme, jsme s nimi v kontaktu. Ten můžeme ještě více prohloubit: přivonět si k dané bylince, nadechnout se její specifické vůně, zavřít si oči a nechat se prostoupit její esencí, kterou nám předává.
Oblíbený bez černý. Chuť květů je osvěžující, lahodná, specifická
Macerovat bylinky ve studené vodě znamená použít velmi šetrný a jemný způsob, jak se s energií bylin propojit. Mám tento způsob velmi ráda. V letním čase je mým oblíbeným. A vaším možná také…
Určitě jste si někdy nasbírali hrst mátových listů nebo květů lípy a ponořili je do vody. Přidali jste citron nebo limetku a za chvíli jste si už vychutnávali příjemně osvěžující nápoj. Jednoduché, letní a rychlé. Zvláště, pokud máte na zahradě voňavé bylinky.
Tímto způsobem také pečujeme o svůj pitný režim. Voda s bylinkami naše tělo obohacuje o cenné látky a nezatěžujeme ho přidaným cukrem, který je součástí sirupů. Ať už těch bylinkových nebo pořízených v obchodě. Sirupy, a to i ty bylinkové, nedoporučuji k běžnému každodennímu užívání, pokud je připravujete z cukru a kyseliny citronové. Zvolte raději jednoduchost a zdravý způsob – vyrobte sirup s medem.
Macerát ze slézu. Výtečná bylinka na podporu dýchacího systému a ošetření sliznic
Slunce je zdrojem síly a životodárné energie. Oživuje vše – rostliny i nás. Necháme-li macerované bylinky vystavené slunečnímu svitu, předá jim svou sílu. Později i nám.
Tento způsob užívání bylin je ideální v letním období. K přípravě používám čerstvé byliny. Z usušených je to také možné, ale pak je dobré macerát mírně ohřát.
Bylinky nechávám na slunci macerovat pár hodin. Za velmi horkého dne, kdy na macerát svítí přímé slunce, postačí třeba půl hodiny. Vnímejte, jak to bude vyhovovat vám. Ale macerát by neměl být vystaven slunci a velkému teplu příliš dlouho, aby nedocházelo k rozkladu bylin.
Když si k macerátu přivoníte, bude jemně nebo téměř neznatelně vonět bylinkou – podle druhu bylinky, kterou jste zvolili. Hotový macerát můžete přecedit nebo rovnou vypít, květy sníst a přijmout jejich sílu. Tento macerát se dá použít i dalšími způsoby: třeba jako pleťová voda nebo se dá přidat do pleťových masek a peelingů z bylin.
Pokud to tak budete cítit, můžete si macerát připravit z několika bylin. Některé bylinky se spolu moc dobře doplňují. Chuťově výtečná je třeba kombinace lípy a růže svraskalé – můj nejoblíbenější letní nápoj. Do směsi kombinujte třeba tři nebo pět druhů. Ale i v tomto případě se nechte vést svým nitrem a intuicí.
Při přípravě bylinkového macerátu se vám možná ukáže i téma, které je pro vás v současné době důležité. To, jak intenzivně navážete kontakt s danou bylinou, vám může pomoci některá bolestivá témata transformovat do jiné úrovně.
Studený bylinkový macerát můžete i mírně ohřát, pokud je vám to tak sympatické, ale není to nutné. Propojte se sami se sebou, svou intuicí – vnímám, že to je ostatně to nejdůležitější pro práci s bylinami.
Vůně růže přináší zklidnění, harmonii, láskyplnou energii
Doporučuji vám vybrat si takovou, která vás zaujme. To je pravděpodobně ta, která je na nějaké úrovni blízká vašemu nitru.
Není to nutně taková, o které vám mysl napovídá, že byste ji měli užívat. Jde spíše o kontakt na úrovni intuice. K tomuto účelu jsem pro účastníky bylinkového kurzu Vůně bylin připravila meditaci – propojí se při ní s bylinou, která je pro ně vhodná.
Některé bylinky předají vodě svou chuť velmi intenzivně. Třeba lipové květy, listy máty, květy bezu černého, akátu, heřmánku, růže svraskalé. Jiné bylinky to umí jen mírně – čekanka, sléz, brutnák,… Záleží na obsahu siličnatých látek.
Na fotografii níže je můj nejoblíbenější macerát – kombinace lípy a růže svraskalé
Sluneční medicína, jak tomu říkám, je jemnou formou užívání bylin. Většinou si ji dopřejeme, když se chceme v letním dni osvěžit a doplnit denní příjem tekutin.
Když si tuto formu užívání bylin dopřáváme častěji, můžeme si povšimnout, že se uvnitř nás děje cosi hezkého. Rozjasní se naše duše. Můžeme mít pocit, že jsme klidnější, cítíme harmonii, je nám dobře.
Pracujeme-li se svou intuicí, stáváme se oporou sobě samým. Víme, co je pro nás dobré, umíme přijímat změny, vítáme život ve všech jeho podobách. Jsme spokojení.
Tady vidíte macerát z blankytně modrých květů čekanky
Jestli s vámi rezonuje výše uvedený způsob užívání bylin, můžete vyzkoušet i působení měsíčního cyklu – připravit si macerát třeba v době novoluní, které symbolizuje novou energii, začátek něčeho nového, podpoření očisty těla,… Nebo naopak na úplněk. Je to na vás, vaší intuici a schopnosti propojit se s bylinami.
Ještě jednou sléz z mé zahrady