Ochutnejte lahodný a zdravý badyánový sirup. Návod najdete tady.
Po celý rok v přírodě nacházíme spoustu bylinek, ale i hub, které jsou léčivé. Ne všechny houby je rozumné užívat vnitřně. Zvláště ty, jejichž obsahové látky mohou vyvolat nežádoucí stavy. Tento článek tedy nenabádá k vnitřnímu užívání této krásné houby, se kterou se v lese setkal snad už každý, ale dá se užívat zevně ve formě obkladu z tinktury.
Krásně červené muchomůrky zdobí na podzim lesy
Mám tu zkušenost, že příprava tinktury z muchomůrky vás zkrátka musí „zavolat“. Stokrát si můžete přečíst, že je tato tinktura užitečná, ale pokud nemáte důvěru ve vnější užití, nesbírejte tuto houbu.
Je potřeba k ní mít nejen zmíněnou důvěru, ale taky vnitřní naladění a chuť se s ní kontaktovat. V mnohých lidech totiž už jen představa, že je tato houba nebezpečná, vyvolává obavu a pak není vhodné ji zevně užívat. Vnímejte tedy své vnitřní moudré já.
Pro obsah alkaloidů se tinktura užívá zevně na bolestivé a ztuhlé klouby, při artritidě, kloubních deformacích. Jestli si chcete tinkturu připravit a vyzkoušet její účinky, ukážu vám jak na to. Níže si přečtěte, jak tinkturu užívat a uchovávat, ale také o tom, jaké další bylinky vám s bolestmi kloubů mohou pomoci.
Příprava tinktury:
Zavařovačku s tinkturou dávám k oknu. Nechávám macerovat obvykle měsíc.
Muchomůrka předá svou červenou barvu a obsahové látky do lihu
Docela krátce po naložení předá muchomůrka svou krásně červenou barvu macerátu, jak vidíte na fotce. Po měsíci je tinktura z muchomůrky červená s nádechem do hněda a je mírně zakalená. Houba ztratí svou čistou bílou a červenou barvu a celá zhnědne.
Tinktura se užívá zevně ve formě obkladu:
Působení tinktury by mělo být několik hodin, poté obklad vyměnit. Případně je možné obklad aplikovat přes noc. Důležité je obklad opakovat – někdy stačí několik týdnů, jindy déle. Po několika týdnech je možné udělat přestávku a poté pokračovat.
Délka užívání je u každého jiná. Záleží samozřejmě na rozsahu postižení a dalších faktorech. Vnímejte, jak se cítíte a postupujte podle svého pocitu. Vaše tělo vám napoví nejlépe, pokud ho vnímáte.
Mezi jednotlivým aplikováním tinktury je dobré pokožku ošetřit nějakou bylinnou mastí, která také podporuje hojení kloubů – třeba kostivalovou, ale postačí i mast z včelího vosku nebo bambuckého másla. Alkohol, který tinktura obsahuje, může u někoho vyvolat přesušení citlivější pokožky.
Uchování tinktury:
Hotovou přecezenou tinkturu přelijte do lahviček a uchovejte v temnu bez přímého slunečního světla. Lahvičku opatřete popiskem, aby bylo jasné, že tuto tinkturu není dobré užívat vnitřně.
Naložená muchomůrka po několika hodinách macerace
Vždy, když mě někdo požádá o mast na bolestivé klouby, doporučuji při zevní aplikaci masti, oleje nebo tinktury také užívání bylinné směsi, která pomáhá při potížích s klouby.
Byliny, které můžete na tyto potíže vnitřně užívat: bříza, vřes, truskavec, přeslička, šípky.
Lidem, kteří trpí bolestmi kloubů současně doporučuji zaměřit se na svou stravu (a některé problematické potraviny nahradit těmi, které naše tělo léčí). Při bolestech je také vhodné užívat kořeny bylinek, které sbíráme na podzim nebo na jaře. Ideální jsou v tomto případě třeba kořeny lopuchu, kopřivy, pampelišky, apod.
Obklad z muchomůrkové tinktury lze střídat s obklady z dalších bylin nebo bylinnými koupelemi. Např. koupel s borovicí. Recept si můžete přečíst v tomto článku.
Nálev z listů břízy je vynikající při potížích s ledvinami, klouby, na podporu očisty těla a je dobré ho užívat dlouhodoběji. Obvykle 3 týdny, ale můžete i déle, pokud to tak vnímáte. Jak připravit nálev z břízy se dočtete v článku. Najdete tam i další seznam bylinných směsí.
Na podzim sbíráme šípky a užíváme je pro obsah vitaminu C, abychom posílili svou imunitu a předcházeli virózám. Šípky mají protizánětlivé účinky a působí močopudně.
Kromě vitaminu C obsahují další vitaminy a minerální látky, které pomáhají našemu tělu posilovat vazivové a kloubní tkáně. Připravte si šípkový čaj, který je v podzimním čase tolik vítaný. O sběru a užívání šípků si přečtěte v tomto článku.
Kořeny bylinek mají ještě intenzivnější léčivé účinky než jejich nadzemní části. Užíváním některým z těchto kořenů podpoříte činnost svých orgánů, které podporují očistu těla. Vaše bolest může být zapříčiněna tím, že je váš tělesný systém přetížený a potřebuje pomoci. V online kurzu Síla kořenů vám ukážu, jak vám tyto bylinky mohou pomoci, abyste svému tělu navrátili zdraví. Klikněte sem.
Pečujte o své zdraví, klouby a poděkujte přírodě, bylinám i krásným houbám za jejich léčivé účinky, které nám přináší.
Hojivá tinktura z muchomůrek